סיכום מפגש מפתחים מס' 3 – W3C ישראל

 

מפגש המפתחים השלישי של הW3C נחתם. היו לנו מרצים מעולים שדיברו על נושאי שקשורים בעיקר לCSS וצד-לקוח. גם אני הייתי מרצה שם (כן, 45 דקות על פונטים באינטרנט), וכפי שהבטחתי, אני מעלה פוסט כאן עם המצגת של ההרצאה ולינקים לקריאה נוספת וכן סקירה קצרה של המפגש.

למי שלא היה והחמיץ, מדובר במפגש מפתחים שלישי במספר, שהW3C הישראלי ארגן לנו המפתחים. המפגש עסק בעיצוב עם דגש על CSS, וכלל ארבע הרצאות (אייל סלע הבריז מהסקירה שהבטיח להעביר מטעמים רפואיים מוצדקים, סלחנו לו).

אני מאוד נהנתי להרצאות וגיליתי, לא להפתעתי, שרוב המפתחים בארץ פשוט לא מתעסקים עם פונטים באינטרנט ובצדק. אני חושב שדיי הסברתי את הנקודה הזאת בהרצאתי, במקום שאנחנו עומדים בו כיום, מאוד קשה למפתחים להשתמש בפונטים, גם מבחינת טכנולוגיה ובמיוחד מבחינה של זכויות יוצרים.

לפני שאני עובר לחלק בו יש קישורים ואת המצגת שלי (בקרוב יעלו גם צילומי הוידאו של ההרצאות במפגש), אני חייב להגיד כמה מילים על שאר ההרצאות שהועברו באותו מפגש.

המרצה הראשון, זהר ערד, הקסים, אני חושב את כולם, בהרצאתו בו סיפר על שיטת בניית האתרים "Progressive Enhancement". אני חייב להודות שלא שמעתי על הרעיון של הפרוגרסיב הננסמנט לפני ההרצאה ואני חושב שיש ברעיון הזה הרבה אמת וצדק. בשתי מילים, פרוגרסיב הננסמנט בבניית אתרים זו תורה שאומרת: כל אתר שמפתחים מפותח על מנת שיתאים ל100% מהדפדפנים אבל לא בהכרח יראה שתי טיפות מים בכל הדפדפנים. בתורה הזאת, דפדפנים בתומכים ביותר דברים (כמו למשל css3 או html5) יצ'ופרו בפיצ'רים מגניבים יותר, אבל שימו לב חשוב ש-100% מהפונקציונאליות תשמר בכל הדפדפנים. ההרצאה של זהר, נתנה דוגמאות קלילות לאיך לעשות את זה ובאופן כללי הייתה לעניין והועברה בצורה טובה, אני נהנתי מאוד.

ההרצאה שנייה, מפי ליסה סימן, הייתה פחות טובה. אני חייב להגיד לפני הכל שאני מאוד מעריך את ליסה ואני חושב שהיא עושה דברים חשובים מאוד בתחום הW3C (לדוגמא תקן הARIA שפיתחה ליצירת נגישות בשימוש של טכנולוגיות AJAX). ההרצאה שלה לעומת זאת, הייתה עמוסה בפרטים, חשוכת דוגמאות ואני הרגשתי שאני דיי מאבד אותה. ליסה סיפרה כיצד ליצור תכנים אינטרנטיים ולשמור על נגישות גבוהה וכן דיברה על שימוש בCSS בצורה נכונה. לסיום ליסה נגעה שוב בתקן הARIA, אני הרגשתי שאיבדתי את העיקר בהרצאה הזאת ואני חושב ששילוב של יותר דוגמאות ופחות מלל היה הופך את ההרצאה שלה למעניינת ביותר.

לאחר ההפסקה חזרנו לההרצאה השלישית, בה אני הרצתי על פונטים. לאחר מכן חתם את היום המרצה המעולה עקיבא לוי, שסקר את האפשרויות החדשות בCSS3 ונתן דוגמאות נפלאות על ההבדלים בCSS3 לCSS2. אני חושב שאין ספק שעקיבא היה המרצה הטוב ביותר של המפגש, ולמרות שהשעה הייתה מאוחרת, עקיבא הצליח להשאיר אותי מרותק להרצאה. אני חייב להודות שעקיבא לא חידש לי הרבה בנושא CSS3, אבל אין ספק שהרצאתו העמוסה אין קץ בדוגמאות הפכה אותה למעניינת ואטרקטיבית.

אני מאוד נהנתי מהמפגש, הוא בהחלט פתח כמה כיווני חשיבה וכמובן שאני מצפה בקוצר רוח למפגש הבא. בקרוב אני מאמין שיעלו קטעי הוידאו של ההרצאות וכן המצגות שלהן, כמובן שאני אעלה את הכל לפה.

מקומם של הפונטים בעולם האינטרנט

המצגת:

לינקים קשורים:

טכניקות להחלפת פונטים:

זה הכל. אני מקווה שנהניתם מההרצאה שלי ומכל המפגש. אשמח לשמוע בתגובות מה חשבתם על ההרצאה שלי ועל המפגש.

שתפו את הפוסט הזה:
http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/bookmark_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/email_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/print_48.png

עוד באותו נושא:

 

דיון פתוח

מה אתם חושבים? רשמו את תגובתכם.

תגובות
מיכאל טרסרNo Gravatar 29 באפריל

תודה על ההרצאה ועל הכתבה. אני נשארתי מאוד מהמפגש הזה, חוץ מזה שגם הרגשתי שאני כל פעם מאבד את ליסה. אורן, אולי יש לך מושג אם פורסמו כבר מצגות אחרות מהמפגש והקלטות של הרצאות?

[תגובה]

אורן רוט

לא. אבל ממש בקרוב הם יפורסמו, אני אעלה הכל לכאן ברגע שיהיה.

[תגובה]

קפטן קוקNo Gravatar 29 באפריל

תודה רבה, מעניין ומרתק.
איך פיספסתי את המפגש הזה . אוף

[תגובה]

כתיבת תגובה

אבטחה: שאלת אבטחה

ניסיון