סיכום של יום השימושיות

 

הכנס הישראלי לציון יום השימושיות הוקדש השנה לנושא: "Designing for a Sustainable World". נושא מפוצץ, הוא כמו שישע סיוון אומר, פצץ. הכנס כלל שמונה הרצאות, טובות יותר וטובות פחות. אני קצת קיבלתי הרגשה שחלקן פשוט פספסו את הפואנטה.

חוה צור, נשיאת UPA Israel, פתחה בהצגת הנושא לכנס השנה ("Designing for a Sustainable World"), היא השכילה להסביר שהיא בעצמה לא הבינה במה בדיוק מדובר. לאחר שתם היום הארוך הזה, קיבלתי בהחלט טעימה מהנושא, והיי, למדתי מילה חדשה, Sustainable. בתרגום חופשי (או לא כל-כך חופשי) המילה הזאת אומרת, קיימות (בר-קיימה), בגדול, איך אנחנו יכולים לחיות פה ולא להכחיד בו זמנית את כדה"א, להמשיך להתקיים.
בתור מפתח אתרים, צד-לקוח וצד-שרת, פחות התחברתי לנושא של קיימות הסביבה, כל האתרים שאני מפתח מתקלים ב100% בלחיצת כפתור, והרגשתי שבלי לשים לב הגעתי ליום בנושא אקולוגיה וסביבתיות. נושא ה-Usability נדחק לשולי המצגות ובמקרה הטוב נשאר רק בכותרת ובתוכניה.

אני יכול לחלק את ההרצאות ביום הזה לשלושה סוגים, ואלו הם:

  1. הרצאות בנושא סביבה וקיימות
  2. הרצאות בנושא שימושיות
  3. הרצאות כלליות

שתי ההרצאות הראשונות של ליעד אורתר ("מעריסה לעריסה") ופרופ' שיזף רפאלי ("החיים בעולם הספרתי"),  היו מעולות והיו שייכות לסוג הראשון. ההרצאה הראשונה זרקה אותי למים והסבירה לי בצורה טובה וברורה על קיימות, ואני בהחלט חושב שבכמה דקות שניתנו לליעד, הוא הצליח לרתום אותי לנושא. ההרצאה השנייה של שיזף הייתה נפלאה, שיזף הוא מרצה עשיר בידע ופשוט מצחיק, הוא סיפר לנו מדוע הספרים צריכים להיכחד מהעולם הזה, אני השתכנעתי, בהחלט ההרצאה הטובה של היום הזה.
לגביי שתי הסוגים האחרים של ההרצאות. לצערי, קיבלתי פחות מידי מהסוג השני ויותר מידי מהשלישי. היו יותר מידי הרצאות שלא התחברו לי בשום קשר לשימושיות. לדוגמא, הרצאתו של ישע סיוון, הרצאה מעולה ששמעתי כבר בעבר בנושא HTML 5, הייתה חסרת כל קשר לנושא השימושיות. פרט לשקף הראשון לא היה זכר לשימושיות (רק שאלה אחת מהקהל בסוף ההרצאה העלתה לראשונה את נושא השימושיות).

לאחר חצי יום בכנס, הבטתי בתוכניה וראיתי את ההרצאה הבאה: "על שימושיות, הקסמת המשתמש וחווית המשתמש: משחק של איזונים", כאן חשבתי, אני לא יכול לפספס, זוהי בטוח הרצאה על שימושיות. וכך היא הייתה, אך במקרה הזה, ד"ר גיל הופרט-גרף לא הקסים אותי, וחוץ מסרטון באורך מלא על טכנולוגיות עתידיות הרגשתי ממנו חוסר מיקוד וחוסר סחיפה בהרצאה, מנושא כזה ציפיתי ללמוד הרבה יותר, היה נחמד אבל "ליד".

מסתבר שנעשתה כאן חשיבה Eco-Usability

מסתבר שנעשתה כאן חשיבה Eco-Usability

האמת שבשלב זה כבר החלטתי לחתוך בשיא, אחרי ארוחת הצהרים, אבל ברגע האחרון החלטתי לתת סיכוי נוסף לשני המרצים האחרונים, שלא אכזבו אותי. למרות העייפות של אחרי האוכל, לאה אהרונוביץ, נתנה הרצאה עניינית וגיליתי שנעשתה חשיבה של Eco-Usabilty אפילו בכל פעם שאני פותח פחית משקה. לשונית ההרמה שנשארת מחוברת לפחית, החליפה את קודמתה אשר הייתה מתנתקת מהפחית והייתה מועדת לפורענות סביבתית.

לסיום, הרצאתו האחרונה של גל מור, מאפיין במקצועו, נתנה לי הרגשה שגם למישהו בתחום הווב יש מקום ביום הזה, אחלה הרצאה.

ולסיכום, אני אתן שתי נקודות, אחת לשיפור ואחת לשימור. טוב שמתפזרים בין נושאים, תתפזרו, זה מעניין וזה פותח כיוונים חדשים למחשבה. הנקודה השנייה והיא לשיפור: מרצים, אל תשכחו את סיבה ליום הזה, בבקשה תנו לי שימושיות, ולא רק בכותרת.

שתפו את הפוסט הזה:
http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/bookmark_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/email_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/print_48.png

עוד באותו נושא:

 

דיון פתוח

מה אתם חושבים? רשמו את תגובתכם.

תגובות
ברק דניןNo Gravatar 16 בנובמבר

למי שמעוניין, סיקור וידאו עם ראיונות של המרצים מתפרסם כאן:
http://bit.ly/wud2009IL
הראיונות עולים אחד ביום, האחרון יתפרסם בשבת הקרובה. ברוב הפוסטים מופיעות גם המצגות מהכנס.

[תגובה]

כתיבת תגובה

אבטחה: שאלת אבטחה

ניסיון