מפגש העשרה בנושא עתיד ה-Web – חלק שני

 

בהמשך לחלק א' של סיקור מפגש ההעשרה של איגוד האינטרנט הישראלי, בחלק זה אתן לכם את תמצית ההרצאה (השנייה) של אייל סלע, מפעיל ארגון ה-W3C בישראל, שסיפר לנו על הארגון ואיך הוא עובד.

פגשתי את אייל סלע בהתכנסות לפני תחילת ההרצאות ושאלתי אותו על מהות ההרצאה שלו, אייל ענה לי: "הרצאה על W3C, איך הארגון עובד, ומה אנחנו עושים ונעשה בעתיד", ואז הטחתי בו עוד שאלה, "זה מעניין אותנו?". התשובה שגיליתי בהרצאה, היא כן, זה מעניין אותנו.

ארגון W3C – אייל סלע

W3C שהוקמה ע"י טים ברנדס-לי (אותו בחור שהמציא את ה-WWW), הוא ארגון שמטרתו לאגד את הכללים (המלצות) המוסכמים לכל (בתחום האינטרנט) וכך לאפשר את התפתחות של עולם האינטרנט. כך ארגון ה-W3C מעיד על מטרתו:

"להוביל את הרשת למיצוי הפוטנציאל על-ידי פיתוח פרוטוקולים וקווים מנחים שיאפשרו גידול בהקפי השימוש ברשת לטווח ארוך."

אייל הסביר בהרצאתו על אחד התהליכים המרכזיים של הארגון – יצירת תקני רשת וקווים מנחים, או בשפה שאנחנו מכירים, "המלצות" לבנייה ברשת האינטרנט. המלצות נוצרות מתוך תהליך שעובר ה-W3C, לבסוף המלצה סופית שמפורסמת, תקבע איך דברים יקרו ויעשו. ככה נוצרת המלצה:

לפני ההסבר על התהליך, חשוב להבין שאין חברים פרטיים בתוך הארגון, על-מנת להיות חבר בארגון האתה צריך להיות חלק מקבוצה שנרשמת כחברה בארגון, ההרשמה עולה הרבה מאוד כסף (הכל יחסי), אבל בל נשכח שהחברים בארגון הם אלה שמחליטים על עתיד האינטרנט ולכן תיהיו בטוחים שהשחקנים הגדולים בעולם האינטרנט, חברים בארגון (גוגל, מיקרוספט, אדובי ועוד רבים וטובים).

כעת ההסבר, התהליך ליצירת המלצה מתחיל משליחת המלצה (ע"י כמובן החברים בארגון), כעת הבקשה נבדקת ע"י החברים ועוברת תהליך עד להסכמה להתחיל לעבוד על ההמלצה (או הנושא שהוצא). מכאן ההמלצה עוברת לשלב הפעילות ולכמה סוגי קבוצות, כל קבוצה מתעסקת בנישה שלה. לדוגמא: ישנה קבוצת תאימות שהיא אחראית לראות איך כל המלצה משתלבת עם שאר התחומים הקיימים (והעתידיים) בעולם האינטרנט. קבוצות העבודה מפתחות את הרעיון אך הן סגורות רק לחברי הארגון ולמומחי תוכן שהוזמנו דרך הארגון להשתתף בקבוצה.

הקבוצה שהכי מעניינת אותנו היא קבוצת העניין, קבוצות העניין פתוחות לרוב לקהל הרחב וכך אנחנו יכולים לתת דעתנו ואף לעזור לפיתוח המלצה.
לדוגמא: קבוצת עניין בנושא SVG (שפת XML ליצוג אלמנטים גרפיים וקטוריים), ניתן להרשם אליה בלינק הרשמה הזה.

W3C הישראלי הוא למעשה שלוחה של W3C העולמית בארץ, בתור שלוחה כזאת תפקידם לממש ולקדם את החלטות W3C בארץ. אייל נתן לנו דוגמאות לקבוצות מעניינות שקיימות היום וישפיעו על העתיד מחר (או אולי קצת יותר), אני לא ארחיב עוד בנושא, אבל אם אתם מגלים עניין, אתם יותר ממוזמנים להיכנס לאתר ה-W3C הישראלי לקרוא ואפילו להרשם לידיעון החודשי שלהם (תרגום הידיעון המקורי של W3C לעברית).

לקריאה נוספת, תחומים עכשוויים בהם W3C עוסקת:

בסוף ההרצאה של אייל, הרגשתי שאני יודע קצת יותר על הארגון ששמעתי עליו הרבה מאוד לפני ההרצאה, אבל מצד שני גיליתי תחום שלם שמתעסק בעתיד האינטרנט שלא הכרתי כלל.

בחלק השלישי בסיקור מפגש העשרה אני מציג את הרצאתו של יובל רז בנושא סמנטיקה.

שתפו את הפוסט הזה:
http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/bookmark_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/email_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/print_48.png

עוד באותו נושא:

 

דיון פתוח

מה אתם חושבים? רשמו את תגובתכם.

תגובות
Eyal SelaNo Gravatar 1 באוקטובר

Great post, thanks a lot.

[תגובה]

כתיבת תגובה

אבטחה: שאלת אבטחה

ניסיון