סיכום מפגש העשרה של איגוד האינטרנט הישראלי 2009

 

מפגש ההעשרה התחיל ב-17:00 היה אמור להסתיים ב-20:00 וגלש שעה מעבר. המפגש הכיל שלושה מרצים שנתנו הרצאות של 45 דקות, כל אחד. שתי ההרצאות הראשונות היו ממצאות ולעניין, כאשר ההרצאה האחרונה של יובל רז, הייתה לדעת הרוב קצרה מידי ונתנה בהחלט סיום עם טעם של עוד. אני הייתי שם, נהניתי ולמדתי מכולם (פחות או יותר) אבל בעיקר קיבלתי הרגשה שאפשר לעשות דברים כאן בארץ, יש קהילה. ובאופטימיות זו אני אספר לכם עכשיו על עתיד האינטרנט, HTML5, תקנים ועוד כמה דברים שיהפכו את האינטרנט שלנו ליותר ורוד, בעתיד, אולי אפילו בדור שלנו.

בהתחלה התכנסנו, באוויר נשמעו קולות על נגישות אינטרנט ו-HTML5, טוב הגעתי למקום הנכון. בין הבורקס לקפה השחור הספקתי להרשם לאיגוד האינטרנט הישראלי (70 ש"ח כולל מע"מ). אם תשאלו למה, אני אענה לכם מה שאמרה לי הבחורה הנחמדה שרשמה אותי:

1. זה נותן לך כניסה להרצאה הזו בחינם ולכל ההרצאות הבאות השנה

2. זה תורם לאיגוד האינטרנט הישראלי

הנקודה הראשונה קנתה אותי ולגבי הנקודה השנייה אני עוד ארחיב בהמשך.
לבסוף, התכנסנו קבוצה של כ-60 איש, בגילאים מגוונים והתחילה ההרצאה הראשונה, עתיד ה-web ותקניו, המרצה- ד"ר ישע סיוון.

עתיד ה-web מפי ראש משרד ה-W3C

ד"ר ישע הוא ראש משרד ה-W3C הישראלי (ההרצאה השנייה הסבירה לנו על הגוף האיזוטרי הזה) והיה המרצה הראשון. ישע התרכז בשני נושאים:

 • מה זה ISOC ישראל
 • HTML 5 והגעתו הקרובה (?)

על מנת להסביר את הנקודה הראשונה אנא הביטו באיור הבא:

אני רוצה להקדים ולומר למי שלא יודע: ISOC הוא איגוד האינטרנט הישראלי, הוא איגוד ללא מטרות רווח, הוא זה שרושם את הדומיינים עם סיומת IL (מכאן הכנסתו המרכזית), מפעיל את מחלף האינטרנט הישראלי (IIX) ואת שרת השורש של ישראל. מכיוון והאיגוד פועל ללא מטרות רווח (מנהלי הארגון פועלים בהתנדבות), הכסף שמגיע אליו (רישום דומיינים, תרומות ואנשים כמוני, שנרשמים לאיגוד) שנאסף משמש לקידום האינטרנט בישראל.

אני לא ארחיב על הפעולות המגוונות של ISOC, בינהם, הנגשת האינטרנט, קידום השימוש באינטרנט לקשישים וקידום האינטרנט במגזר הערבי, אך אני אספר לכם על שלושה תחומים שISOC מקדם:

STS – מאגר נתונים על האינטרנט בישראל. המאגר שISOC מעוניינים לבנות ירכז בתוכו נתונים כגון מספר הדומיינים הרשומים בישראל, מהירות הגלישה הממוצעת ומידע על השימוש באינטרנט במגזר העסקי. יכול להיות שכבר שמעתם על פרוייקט זה מכיוון ו-ISOC יצאה לפני מספר חודשים בקריאה לבעלי מידע ונתונים על האינטרנט בישראל לשתף אותו עם ISOC לצורך בניית המאגר.

OPN – קידום מערכות פתוחות וקוד פתוח. ISOC נותנת תמיכה כללית (עד 50,000 ש"ח) בכל שנה לפרוייקטי קוד פתוח שיעזרו ויפתחו את האינטרנט בישראל, שם הפרוייקט הוא "קול קורא". ההרשמה לפרוייקט השנה כבר נסגרה, אבל אתם מוזמנים לחכות לשנה הבאה עם הרעיון שלכם.

W3C – המשרד הישראלי לתקנים, שלוחה של W3C העולמי (הסבר מפורט יותר בסיכום ההרצאה של אייל סלע).

וכעת שדיברנו די והותר על ISOC נעבור לחלק המעניין של ההרצאה של ד"ר ישע. עתיד האינטרנט – HTML5.

HTML 5, עתיד האינטרנט

בחלק השני של הרצאה של ד"ר ישע, הוא פתח בנושא שמאוד מדובר בברנז'ת בוני האתרים, הנושא החם (והחרוש) ביותר, HTML5. אנחנו כבר יכולים לראות דפדפנים שתומכים ב-HTML5 למרות שהוא עדיין לא קרוב לצאת באופן רשמי (לפי מנכ"ל W3C העולמי הוא עתיד לצאת רק בסוף 2011). ד"ר ישע נתן הסבר על HTML5 בכמה נקודות תמצתיות:

 • חזון– HTML5 יהיה מסמך הרצה ולא מסמך סטטי. לא יהיה שימוש של תוספים כמו javascript, flash, silverlight.
 • W3C היא ספינת הדגל – HTML5 ילך יד ביד עם התקנים, הכל כלול וכבר בפנים (SVG,CSS,HTML,JS).
 • תמיכה בתוך התקן – בנוסף לנקודה הקודמת HTML5 יתמוך בתוכו: בוידאו, בתצוגות שונות (ווב, סלולרי, טלויזיה), SVG, CANVAS, בריאקציה עם מקשי המקלדת ותמיכה בגלישה לא מקוונת – offline (תמיכה שראינו כמותה כמעט אך רק בשירות Gears של גוגל).
 • תמיכה בתקנים ישנים
 • תמיכה בכל הדפדפנים
 • תצוגה זהה לכל הדפדפנים – בניגוד למה שחווינו עם התקנים בעבר ובהווה, ב-HTML5 לא נצטרך להתאים כלל את הקוד שלנו לכל דפדפן והתצוגה של קוד אחד תיהיה זהה בכל הדפדפנים.
 • טיפול בשגיאות – עד HTML5 כאשר כתבנו קוד לא תקין לא היתה שום הודעה על שגיאה בקוד (בניגוד לשפות אחרות שמתריעות על כך), מצב זה גרר קונבנציה בקרב בוני האתרים של אי-התייחסות לכתיבה תקינה, פרט לצדיקים מעטים שנתנו חשיבות לקוד תקין. HTML5 לעומת זאת יטפל בתוכו בבעיות של תקינה ובכך יעזור לבוני האתרים לכתוב קוד תקין יותר.
הבעיה הצפויה ל-HTML5 היא שהתקן לHTML5 עתיד לצאת רק בדצבמר 2011, וכבר דפדפנים עושים בו שימוש, למרות שעוד לא הוחלט באופן סופי כיצד הדברים צריכים להעשות לפי התקן. מצב כזה יכול לגרום לבעיות של אי-תאימות בין דפדפנים בהמשך.
הפחד של תומכי התקינה היא שעד שיצא התקן באופן רשמי, החברות הגדולות בשוק האינטרנט (גוגל ומיקרוסופט), יקבעו עובדות בשטח ויממשו את HTML5 לא לפי התקן הסופי (העתידי) ובכך יבטלו את אחת הנקודות החשובות ביותר ש-HTML5 שואף אליו, תאימות בין הדפדפנים.

דומגאות לשימוש בHTML5:

 • פחות כתיבת קוד JS, יותר קוד מובנה. לדוגמא, תגית חדשה של HTML5 שתיצור שדה לבחירת ימים:
  1
  <input type="date" />
 • תגית מובנת להצגת סרטונים <video>
 • ציור בצד לקוח באמצעות canvas
 • Drag-Drop מובנה
 • מיקום גיאוגרפי (Geolocation API) מובנה
 • בדיקת איות בתוך שדות טקסט
  1
  <textarea spellcheck="true">

לסיכום ההרצאה ד"ר ישע נתן מספר טיפים לגביי מה שניתן לעשות כיום:

 • השתמשו כבר עכשיו ב-HTML5
 • עקבו אחר השינויים בתקנים ואחר החדשות בתחום
 • בדקו והשוו בין פעולת HTML5 בין הדפדפנים השונים
 • השתמשו בוולידטורים (ממה שאני הבנתי, אין עדיין ולידטורים רשמיים אך ישנם לא-רשמיים בהם ניתן להשתמש).

אני מאמין שייקח יותר זמן (מאשר שנתיים) עד שHTML5 יתפוס כאן אבל בהחלט, אנחנו, בוני האתרים, צריכים להיות עם היד על הדופק ולעקוב אחר השינויים ואף לקבוע את העתיד בעצמנו, אבל את זה אני לא אסביר עכשיו אלא בכתבת ההמשך על המפגש ההעשרה שתפורסם בקרוב. בכתבה הבאה אני כמובן אספר לכם על שתי ההרצאות הנוספות שכלל המפגש ואתן לכם הכוונות נוספות לדברים שאני למדתי מן המפגש.

שתפו את הפוסט הזה:
http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/bookmark_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/email_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/print_48.png

עוד באותו נושא:

 

דיון פתוח

מה אתם חושבים? רשמו את תגובתכם.

תגובות
מאורNo Gravatar 29 בספטמבר

תודה על הסיקור

אגב, קצת לגבי איגוד האינטרנט הישראלי ומה שמתרחש שם בזמן האחרון, כדאי לקרוא בבלוג של רועי שלומי כאן –
http://roishlomi.com/heb/

[תגובה]

יובל רזNo Gravatar 29 בספטמבר

תמצית מצויינת של שתי ההרצאות הראשונות :-)
בנוגע להרצאה שלי, הייתי צריך לדעת מראש ש45 דקות לא יספיקו כדי להכנס לעובי הקורה וייתכן שהייתי צריך להתמקד רק בנושא הסמאנטיקה ולהעמיק בו.
לא נורא, אני כבר מתכנן סדרה של הרצאות (שאם לא יתאפשרו באיגוד יועברו בצורה אחרת…) שמתעתדות להכנס לעובי הקורה של כתיבה סמאנטית ומתודות פיתוח (לא רק למתחילים).

[תגובה]

אורן רוטNo Gravatar 29 בספטמבר

למאור, תודה על הלינק.

יובל – אני לא חושב שיכלת למצות את ה-45 שנתנו לך בצורה טובה יותר (בהתחשב גם באוכלוסיית ההרצאה), אני אשמח לפרסם כאן פוסט על הרצאות שאתה תעביר בעתיד..אשמח לעדכון :)

[תגובה]

ישע סיוןNo Gravatar 29 בספטמבר

תודה על הסיקור המעולה. תיקון קטן לגרפיקה. קידום האינטרנט בישראל –> וועדות פעולה שונות (חברתית, תכנים, תשתית, וכנלוגיה וכו'), טכנלוגיה –> כמה תוכניות כגון w3c, OPN, STS

[תגובה]

אורן רוטNo Gravatar 30 בספטמבר

תודה רבה על התגובה.
הגרפיקה באה לא לתת הפשטה מלאה של ISOC אלא לתת הסבר על חלק מין הפעילות שלה. הסברתי לאחר הגרפיקה שאני לא מתעכב על כל התחומים ש-ISOC נוגעים בהם ורק הסברתי על שלושה מהם, שנראו לי הכי מעניינים.

לכל מי שרוצה לדעת יותר, אני מסכים עם ישע, והוא מוזמן להיכנס לאתר של האיגוד.

[תגובה]

אודיNo Gravatar 1 באוקטובר

תודה רבה על הסיקור, באמת חבל שהפסדתי… מקווה להגיע פעם הבאה :-)

[תגובה]

כתיבת תגובה

אבטחה: שאלת אבטחה

ניסיון