שימוש בפונטים בלתי רגילים

 

פונטים בלתי רגילים

פונטים בלתי רגילים

הרצון: שימוש בפונטים שאינם מותקנים בכל המחשבים באתר אינטרנט

הבעיה: דפדפנים לא יציגו את הפונט במידה והוא לא מותקן במחשב
הפתרון: שימוש בטכנולוגיית sIFR

כאשר מעצב גרפי בונה עיצוב לאתר אינטרנט חלק ניכר מהעיצוב הוא השימוש בטיפוגרפיה (השימוש בפונטים). לאחר שבחרנו את הצבעים, הצורה והמבנה של אתר האינטרנט שלנו אנחנו נעבור לבחירת הגופן המתאים לכותרות של האתר ולתוכן המרכזי. ברוב המקרים אנחנו לא נרחיק לכת ונישאר עם מספר פונטים מוגבל מאוד לבחירה.

מספר הפונטים שמותקנים ברוב המחשבים הוא מאוד מצומצם, כולם מכירים את Arial, Tohama ועוד כמה ספורים (והמספר עוד קטן כאשר מדובר בפונטים עבריים). המעצב תמיד יהיה מוגבל לפונטים המקובלים (ושמותקנים) ברוב המחשבים. הסיבה לכך היא פשוטה, במידה והמעצב ישתמש בפונט "נורא יפה" שנמצא רק אצלו במחשב, כאשר גולש מן המניין יפתח את אותו אתר, הדפדפן שלא מכיר את הפונט "הבלתי רגיל", יבחר פונט ברירת מחדל שיחליף את הפונט המיוחד. במקרה הטוב, העיצוב המיוחד והמחשבה בבחירת הפונט הלכו לפח ובמקרה הרע, פונט ברירת המחדל שהדפדפן בחר יהרוס את העיצוב לגמרי.

מעצבי האתרים מצאו פתרונות רבים לבעיה זאת, חלקם החליפו כותרות שדרשו פונט מיוחד בתמונה- דבר שמנועי החיפוש מאוד לא אוהבים. כמובן שאי-אפשר לסמן את הטקסט בתמונה ולהעתיק אותו ובנוסף כאשר רוצים להחליף את הטקסט צריך לייצר תמונה חדשה – פתרון מאוד מסורבל ולא דינאמי. חלקם האחר כתבו גיליון עיצוב (CSS), וכך במידה והפונט הבלתי רגיל לא קיים, הוא יוחלף בפונט מוכר שהם מעדיפים (הרע במיעוטו). אך כל השיטות הללו לא מצאו פתרון אמיתי שייתן חופש עיצוב אמיתי ויאפשר למעצב לבחור פונט מתאים לשימוש באתר.

שיטת sIFR

החלפת פלאש הדרגתית של אינמן, זה התרגום של טכנולוגיית ה-Scalable Inman Flash Replacement) sIFR), וטכנולוגיה (קוד פתוח) זו שמשלבת JavaScript וFlash- מאפשרת להחליף אלמנטים של טקסטים באתר בפלאש מתאים. הטכנולוגיה פותחה ע"י שון אינמן ושופרה ע"י מייק דיוידסון ומארק אובן.

שיטה זו בעצם עוזרת לנו לפתור את הבעיה בשימוש בפונטים בלתי רגילים. כל מה שאנחנו צריכים לעשות הוא לבנות אתר כמו שאנחנו רגילים, לרדנר קבצי פלאש לכל פונט מיוחד שאנחנו רוצים להשתמש, להוסיף לקוד האתר טעינה של קבצי CSS וJS של sIFR ולבסוף להחליט איזה אלמנטים (לדוגמא H1) אנחנו מעוניינים שsIFR- יחליף לנו.

לא הבנתם עדיין? כנסו לדמו שהאתר של sIFR מציע.

תוכלו לראות שהכותרת הראשית, הכותרות המשניות והציטוט משתמשות בפונטים שרוב הסיכויים לא מותקנים אצלכם במחשב ועדיין אתם יכולים לראות את אותם פונטים, לסמן אותם ואפילו ללחוץ על לינקים (כמו לדוגמא בכותרת).

רוצים לדעת איך לגרום לפונטים בלתי רגילים לפעול גם באתר שלכם כנסו למאמר ההמשך שלי שם אני מציג את הדרך לשילוב טכנולוגיית sIFR באתר אינטרנט.

שתפו את הפוסט הזה:
http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/bookmark_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/email_48.png http://www.htm.co.il/wp-content/plugins/sociofluid/images/print_48.png

עוד באותו נושא:

 

דיון פתוח

מה אתם חושבים? רשמו את תגובתכם.

תגובות
סיוןNo Gravatar 20 באפריל

אורן, אתה מכיר את http://www.google.com/webfonts?

[תגובה]

אורן רוט

כמובן. המאמר הזה פורסם דיי מזמן מאז השתנו הרבה דברים – יש לנו היום תמיכה בווב פונטס בתוך CSS3 ועוד המון אפשרויות חדשות ועדיפות על פלאש.

[תגובה]

כתיבת תגובה

אבטחה: שאלת אבטחה

ניסיון